Akutna bubrežna insuficijencija (ABI) se karakteriše ubrzanim smanjenjem bubrežne funkcije koje prouzrokuje progresivni porast azotnih materija u krvi kod osoba sa prethodno zdravim bubrezima.
Na osnovu mesta gde se dešavaju poremećaji koji do nje dovode, ona se deli na:
1) prerenalnu ABI – nastaje kao posledica hipoperfuzije (smanjena je količina krvi koja dolazi u bubreg) bubrega, a najčešći uzroci su krvarenja, povraćanja, dehidracije, opekotine, šok, srčana insuficijencija;
2) renalnu ABI – razlog je u samom bubregu, najčešće akutna tubulska nekroza koja je izazvana ishemijom kod šoka, sepse, korišćenja lekova kao što su aminoglikozidi, tetraciklini, kod primene kontrastnih sredstava;
3) postrenalnu ABI – nastaje zbog prepreke u oticanju urina u visini tubula do uretre (mokraćne cevi), razlozi su kalkulusi, stenoze, kompresije tumorom, uvećanje prostate.
Alportov sindrom se karakteriše pojavom nefritisa (zapaljenja bubrega) sa hematurijom (krv u mokraći) i progresivnom gluvoćom u više generacija jedne porodice.
Amiloidoza bubregapredstavlja hronično oboljenje koje se karakteriše nagomilavanjem nenormalnog proteina – amiloida u bubregu.
Benigna hiperplazija prostate (BHP) je nemaligni, prekomerni rast ćelija prostate. Kako se hiperplazija razvija, tako se uretra postepeno sužava što dovodi do velikog broja neugodnih i uznemirujućih simptoma.
Cistitis predstavlja zapaljenje mokraćne bešike najčešće izazvano bakterijama, ali može nastati i zbog infekcije virusima, gljivama, delovanjem toksičnih agenasa, lekova i dr.
Dijabetesna nefropatija podrazumeva sva oštećenja bubrega kod bolesnika sa dijabetesom. Promene koje nastaju su glomeruloskleroza, arterionefroskleroza, hronični intersticijumski nefritis, papilarna nekroza i različite lezije tubula.
Dizurija je simptom koji predstavlja bolno i/ili otežano mokrenje.
Glomerulonefritis (GN) je obostrano abakterijsko zapaljenje bubrega u kojem su zahvaćeni glomeruli , a propratno i druge strukture bubrega.
Hematurijapredstavlja prisustvo krvi (eritrocita) u mokraći. U odnosu na broj eritrocita u urinu postoje mikro i makroeritrociturija (makroskopska hematurija).
Honeymoon cystitis – kod nekih žena se razviju simptomi cistitisa, kao što su učestalo i bolno mokrenje skoro uvek posle polnog odnosa. Simptomi traju jedan ili dva dana, a onda nestaju, pa se ista simptomatologija ponavlja posle sledećeg polnog odnosa. Ovaj problem se ponekada zove “ cistitis medenog meseca”, mada je to u stvari forma hroničnog uretritisa (u suštini inflamirana je uretra, a ne mokraćna bešika.
Hronična bubrežna insuficijencija (HBI) je sindrom koji nastaje kao posledica postepenog, progresivnog i ireverzibilnog smanjenja glomerulske filtracije do konačnog stadijuma uremije.
Nefroangioskleroza – arterijska hipertenzija (povišen krvni pritisak), uključujući i onu kod primarno obolelih bubrega, dovodi do nastanka arterioskleroze bubrega, a ova do bubrežne insuficijencije. Morfološke promene su, pre svega, na arteriolama bubrega, otuda i naziv nefroangioskleroza.
Nefrolitijaza se definiše kao prisustvo kamena u sabirnim tubulima, u čašicama i karlici bubrega.
Pijelonefritis – infekcija gornjeg dela urinarnog trakta koja se razvija u bubregu. Čak polovina žena s cistitisom može istovremeno s cistitisom imati infekcije gornjeg dela urinarnog trakta (bubrega i uretri).
Policistična bolest bubrega je najčešća nasledna bubrežna bolest. Njena učestalost u opštoj populaciji iznosi 1 na 1000 stanovnika.
Poliurija je simptom kod mnogih oboljenja i označava izlučivanje mokraće u količini većoj od 3 litra u 24 sata.
Primarna distalna renalna tubulska acidoza je oboljenje kod koga je defekt na nivou tubulske ćelije koja nije u stanju da adekvatno sekretuje jon vodonika u distalni tubul.
Proteinurija podrazumeva pojavu proteina (belančevina) u mokraći u količinama koje su veće od fizioloških (150-200mg/24 sata).
Renalna papilarna nekroza je retko bubrežno oboljenje koje nastaje zbog poremećene perfuzije medule uzrokovane, bilo poremećajem malih krvnih sudova ili zbog poremećenog proticanja krvi u anemiji srpastih ćelija.
Tubulointersticijumske nefropatije su heterogena, velika grupa poremećaja koji primarno zahvataju intersticijum i tubule. Mogu biti izazvane različitim uzročnicima, a to su bakterijske infekcije, lekovi, metabolički poremećaji, teški metali, zračenje, vaskularne promene, nasledni poremećaji, neoplastične bolesti, imuni poremećaji i drugo. Po toku bolesti, mogu da budu akutne i hronične. Akutni hipersenzitivni tubulointerticijumski nefritis se najčešće povezuje sa senzitivnom reakcijom na lekove.
Krv u mokraći (hematurija) bez ikakvih bolova, pa makar se javila i pri samo jednom mokrenju, često je znak prisustva malignog tumora na bubregu ili mokraćnim putevima i bešici.
Tumor mokraćne bešike spada među najčešće tumore kod čoveka. Javlja se češće u starijoj životnoj dobi. Tumor u mokraćnoj bešici se u većini slučajeva može uspešno ukloniti operacijom kroz mokraćni kanal. Sama operacija traje 15-60 minuta i pacijent sutradan iliprekosutra ide kući. Nakon operacije, neophodno je da se pacijent redovno kontroliše u određenim vremenskim intervalima, jer postoji visok rizika da se tumor pojavi ponovo.
Akutna upala bubrega je infekcija gornjeg dela urinarnog trakta koja najčešće nastaje prodorom bakterija iz mokraćne bešike putem mokraćovoda u bubreg. Pre svega je pogođena crevna oblast i bubrežna karlica ili nešto ređe bubrežne tubule.
Uratna nefropatija nastaje kod bolesnika sa poremećajem metabolizma mokraćne kiseline i ispoljava se kao akutna ili hronična nefropatija, ili kao uratna nefrolitijaza.